Jsme tu pro vás! Po-Pá 8:00 - 16:00 | Profesionální poradna 810 700 026

Co se děje s vlasy v letadle?

Pokud letadlem cestujete, určitě víte, že klimatizace může někdy opravdu potrápit. Nejen, že vám je zima, ale zároveň cítíte, jak se vám vysušuje pokožka, oči i vlasy. V tomto článku najdete tipy, jak tento problém řešit.

 

Jak vlastně funguje klimatizace v letadle?

Ačkoli většina lidí uvažuje o klimatizaci v letadle jen jako o způsobu, jak udržovat v kabině teplotu, její smysl je poněkud hlubší. Klimatizace zároveň slouží jako taková „čistička vzduchu“. Zbavuje vzduch prachu a mikrobů. 

Ventilátor klimatizace zároveň podporuje cirkulaci vzduchu, což zaručuje, že se původci různých nemocí nedrží na jednom místě a tím pádem se tak snižuje riziko jakékoli nákazy. Určitě tedy doporučujeme se raději obléct, než klimatizaci nad sebou vypínat.

Zatímco optimální zdravá vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 40 až 65 %, vlhkost vzduchu v letadle často klesá až na 10 %. To je důvod proč naše pokožka, oči a vlasy trpí dehydratací.

cestování letadle co sbalit

Příprava na cestu

S dehydratací při cestování letadlem lze bojovat několika způsoby. Základem je především dodržovat pitný režim. Pravidelně pít čistou vodu a naopak se vyhýbat kávě a alkoholu. Zatímco vaší pokožce prospěje hydratační krém, který lze s sebou jednoduše sbalit do příručního zavazadla, s vašimi vlasy to bude trochu složitější.

V první řadě myslete na pohodlí, a to nejen v oblékání. Vlasy stáhněte do culíku nebo drdolu. Ten by měl být umístěn velmi nízko nebo naopak vysoko, aby vám nepřekážel při opření hlavy.

Pohodlné je také vlasy zaplést do francouzského copu. Nejenže tak předejdete zacuchání, ale zároveň se vyhnete elektrizování způsobeném opěrkou sedadla.

Pro cestovní účes doporučujeme využít měkké gumičky, například ty od Dtangler v letním designu.

Pro rozčesání nebo přečesání v průběhu cesty jistě oceníte cestovní kartáč na vlasy. Za nás rozhodně doporučujeme IKOO Paradise Pocket Fireball, který nejenže výborně padne do ruky i do vaší kabelky, ale zároveň o vlasy pečuje. Speciální konkávní tvar štětin umožňuje masáž akupunkturních bodů a reflexních zón na hlavě a krku. Stimuluje cirkulaci krve v pokožce a podporuje tak zásobování vlasových kořínků živinami.

V případě, že se chystáte na delší cestu, zabalte s sebou tento bezoplachový hydratační sprej. Bude se vám hodit nejen na pláži, ale i při několikahodinovém letu. Navíc díky svému objemu (100 ml) ho můžete mít po celou dobu ve svém příručním zavazadle. Sprej pomáhá uzamykat vlhkost ve vlasech a navíc je příjemné provoní.

Paradoxně, i když jsou vlasy po letu vysušené, od kořínků se mohou mastit a rozhodně jim dlouhá cesta nepřidává na objemu. Pokud nemíříte po příletu rovnou do postele a chcete vypadat upraveně a svěže, výborně vám poslouží suchý šampon.

Jakmile vybalíte, osprchujete se a vlasy umyjete, dopřejte si ještě hydratační masku. Tu můžete koupit i v cestovním mini balení.