Jsme tu pro vás! Po-Pá 8:00 - 16:00 | Profesionální poradna 810 700 026

Šest důvodů padání vlasů a jak tomu předejít

Vyživené a lesklé vlasy jsou výsledkem naší péče, životosprávy, věku ale i dědičnosti. Pokud vlasům něco chybí, většinou se začínají lámat nebo vypadávat. Co ale dělat když jich vypadává moc? Vysvětlíme si proč vlasy padají a jak o takové vlasy správně pečovat.

Padání vlasů je přirozený a dynamický proces. Vlasy se nám neustále obměňují. Vypadávají a dorůstají, stejně jako například řasy. Denně nám vypadne několik desítek vlasů.  Změnu úbytku vašich vlasů poznáte při každodenním česání nebo podle většího množství vlasů na polštáři. Udává se, že vypadnutí 30 – 70 vlasů denně je normální. Za nadměrné padání se považuje úbytek více než 100 vlasů za den.


Jaké jsou příčiny vypadávání vlasů?

Dědičnost

U mužů hraje velkou roli zejména dědičnost. Vypadávání a následné řídnutí vlasů se obvykle projeví až po třicátém roce. Dřívější řídnutí může signalizovat další problémy jelikož může jít např. o kožní nemoc nebo dlouhodobý stres. Příčinou mužské plešatosti jsou ve většině případů geny nebo zvýšená hladina testosteronu v pokožce.

Hormonální změny

U žen můžeme pozorovat větší úbytek vlasů při hormonálních změnách například po vysazením hormonální antikoncepce, v období těhotenství, menopauzy nebo při menstruaci, kdy se zvyšuje podíl testosteronu, který negativně působí na vlasové kořínky.

Nemoc

Jeden z největších vlivů na vaše vlasy má váš celkový zdravotní stav. Velmi často dojde ke zvýšené ztrátě vlasů po nemoci a to až s odstupem tří až šesti měsíců. Je prokázané, že kvalitu vlasu ovlivňují i některé typy léků, například cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, cholestatika, antiepileptika, ale také nadbytek vitamínu A. Taktéž jsou vlasy více oslabené, jemnější a křehčí při zvýšené funkci štítné žlázy. 

V některých případech je vypadávání vlasů způsobeno psychickým a emocionálním stres. Ne nadarmo se říká, že stres je negativní pro naše tělo. To stejné platí i pro naše vlasy, pokud jsme stresu vystaveni delší dobu. 

Barvení a styling

Pokud toužíte po krásných a zdravých vlasech, neměli byste je příliš namáhat stylingem a barvením. Žehlení, kulmování a používání nástrojů, které využívají teplo vlasy značně poškozuje. Snažte se nechávat vlasy uschnout přirozeně, případně s pomůckami, například natáčkami, které nevyužívají k úpravě teplo. 

Barveným nebo odbarveným vlasům pomocí peroxidu věnujte extra péčí a hydrataci. Vlas se barvením vysušuje a narušuje se jeho přirozená struktura. V případě, že chcete využít šetrnější variantu barvení, je lepší sáhnout po přírodních barvách, které vlasy vyživují a barví zároveň.

Dávejte si také pozor na časté stahování vlasů do těsného culíku či jiných pevných účesů. Vlasy totiž padají kvůli přílišnému tlaku a napětí, kterému jsou vystaveny. 

Žádné lámání, žádná bolest hlavy, pevné držení – prostě dokonalý společník pro každou příležitost. Invisibobble po sobě na vlasech nezanechává žádnou stopu. Kolem culíku vytváří minimální tlak, a přesto vlasy pevně drží pohromadě. Nosit ji tak můžete celý den

Nezdravý životní styl

Způsob, jakým se stravujeme, má vliv na kvalitu vlasů. Vitamíny a živiny získané ze stravy jsou důležité pro proces regenerace a posílení vlasů. Vyvážená strava je velice důležitá a kondice organismu se vždy odráží na kvalitě, síle a pružnosti vlasů. V neposlední řadě ovlivňují kvalitu drastické diety, při kterých není tělo schopno dodávat nejen vlasům potřebné živiny. Některá kalorická a tučná jídla jsou pro vaše tělo zdravá, ale musíte je vybírat velmi opatrně.

V případě, že nemáte stravu bohatou na všechny tyto vitamíny a stopové prvky, zvažte užívání doplňků stravy

Vitamíny pro zdravé vlasy

Mezi vitamíny, které byste měli zahrnout do jídelníčku patří především vitamín A, C, D, E, H a vitamíny skupiny B (B7, B6, B12, B5).

Opoždění růstu vlasů, produkce menšího počtu a nižší kvality vlasů může nastat vlivem redukce stravy, deficitem bílkovin a její skladbě nebo vylučováním tuků z přijímaní potravy. Vlasy mohou ztrácet pigment, dříve šedivět.

Nízká hladina stopových prvků (např.železo, selen, zinek, křemík či fosfor) může vést ke zpomalení vlasového růstu. Naopak při hypervitaminóze vitamínu A se objevuje depigmentace, suchost a ztenčení vlasů až možnost vypadnutí.

Vlasové vitamíny IvyBears jsou založené na Biotinu, kyselině listové a vitamínu C pro komplexní výživu vlasů, která je sestavena tak, aby poskytovala důležité nutriční složky pro zdravý růst vlasů. Medvědi na vlasy IvyBears obsahují Biotin, Kyselina listová, vitamín C, vitamín A, D, E, B5, B6, B12, Jod, Zinek, Cholin a Inositol.

Vyživovat zevnitř nebo zvenku?

Na začátku je třeba si uvědomit, že vlas jako takový je už prakticky mrtvou hmotou, kterou lze na pohled upravit kosmetickými produkty, ale jeho kvalitu jako takovou už moc neovlivníme. Jediným způsobem jak tedy můžete ovlivnit strukturu vlasu a podpořit jeho růst je jeho výživa již od počátku, tedy od kořínků. 

Šampon s vysokým obsahem keratinu, který je vhodný zejména pro slabé vlasy. Obsahuje potřebný keratinový hydrolyzát, biotin, ricínový olej a panthenol. Díky pravidelnému používání se bude podílet na hloubkové regeneraci vlasů, bude je posilovat a zamezovat jejich vypadávání. Také stimuluje přirozený růst vlasů. Je vhodný k dennímu použití pro muže i ženy.

Tento šampon čistí ucpané folikuly, odstraňuje mastné kyseliny a nečistoty z vlasové pokožky. Tímto způsobem vyčištěné vlasy pak vypadají objemnější, posílené a skutečně zdravé. Složení je bohaté na různé vitaminy, antioxidanty a rostlinné výtažky, které posilují vlasová vlákna a účinně snižují padání vlasů.

Jemný detoxikační šampon bez sulfátů je vhodný pro každodenní použití. Důkladně odstraňuje nečistoty a přebytečný maz, zlepšuje cirkulaci krve a má zklidňující účinek na pokožku hlavy. Snižuje hladinu DHT, hormonu, který je jednou z hlavních příčin vypadávání vlasů. Klíčovou složkou je výtažek z červeného jetele, který podporuje růst a pevnost vlasů.

Okamžitě citelná a viditelná péče pro řídnoucí vlasy s t-Flavone a ženšenovým extraktem. Předchází dědičnému padání vlasů a podporuje jejich přirozený růst. Vlasy zpevňuje a posiluje od kořínků až ke konečkům.