Jsme tu pro vás! Po-Pá 8:00 - 16:00 | Profesionální poradna 810 700 026

Poréznost vlasů a proč je důležité ji znát?

Možná jste slyšeli termín „poréznost vlasů“ a přemýšleli jste, co to znamená. Vysvětlíme si, co je to poréznost, jak zjistit typ poréznosti vašich vlasů a jak o takové vlasy správně pečovat. 

Poréznost vlasů je v podstatě pórovitost vlasů a jejich schopnost absorbovat a udržovat vlhkost. Pórovitost ovlivňuje to, jak dobře se vlhkost vstřebává do hloubky vlasů. Kutikula vlasu je tvrdá vnější vrstva, která se skládá z menších kutikul, a které se vzájemně překrývají. Při vysoké poréznosti vypadají kutikuly vlasů jako stromečky, naopak při nízké poréznosti je vlas téměř hladký.

Pokud jsou kutikuly příliš blízko u sebe, do vlasů těžce proniká voda a hydratace. Pokud jsou naopak kutikuly příliš daleko od sebe, vlasy vyžadují vyšší péči, protože v sobě obtížněji zadržují vlhkost a hydrataci.

Obvykle rozdělujeme poréznost vlasů do třech hlavních úrovní:

Nízká poréznost: Kutikuly jsou blízko sebe a nejsou schopny vstřebávat příliš hydratace a vlhkosti.

Střední poréznost: Kutikuly nejsou na sebe tolik pevně vázány. Vlas do sebe dokáže vstřebat více hydratace.

Vysoká poréznost: Kutikuly jsou více rozloženy. Vlasům se říká vysoce porézní a je nutné vlasům dodávat velký přísun hydratace a olejů pro udržení pružnosti.

Vyšší poréznost vlasů může být způsobena způsobena:

 • genetikou,
 • fénováním, 
 • žehlením, 
 • kulmováním,
 • barvením,
 • zesvětlováním,
 • nadměrným vystavováním vlasů slunečnímu záření, anebo
 • vlivem okolního prostředí.

Pro zjištění stupně pórovitosti vlasů vyzkoušejte náš test.

 1. Vlasy umyjte šamponem a nepoužívejte kondicionéry ani jiné produkty, které vlas hydratují. 
 2. Vezměte jeden vlas, omotejte jej z jednoho konce na ukazováček levé ruky a z druhého konce na ukazováček pravé ruky.
 3. Vyzkoušejte pružnost tím, že se vlas pokusíte roztrhnout. 
 • Pokud vlas velmi pruží, vaše poréznost vlasů je na nízké úrovni. 
 • Jestliže vlas pruží málo, vaše úroveň poréznosti vlasů je střední. Takovému vlasu může chybět hydratace. 
 • Při vysoké poréznosti se vlas ihned přetrhne a nepruží, protože vlasu chybí hydratace a protein, který obsahuje zdravý vlas. 

Jak vybrat správnou péči o vlasy?

Pro vlasy s nízkou porézností:

Používejte kondicionéry bez bílkovin. Ty mají tendenci se snadněji vstřebávat do vlasů. Vyhněte se kosmetice s oleji, protože by vaše vlasy zbytečně zatěžovala. 

Pro vlasy se střední porézností:

Vlasy se střední porézností nevyžadují žádnou speciální péči. Umývejte si vlasy šamponem a následně použijte lehce hydratační kondicionér. Vlas je vhodné občas hydratovat hloubkovou péči v podobě masky, ale nepoužívejte každý den příliš vyživující kosmetiku či vysoce hydratační péči. Před stylingem naneste na vlasy ochranný sprej nebo krém. 

Pro vlasy s vysokou porézností:

Hledejte hydratační šampony a kondicionéry s obsahem proteinů a olejů, které vám pomohou vlasy dostatečně hydratovat. Vlasům dopřejte zábal z masky, který je určený na velmi namáhané vlasy. Používejte kosmetiku s ochranou proti teplu, pokud budete vlasy fénovat, nebo jinak tepelně upravovat. Pokud je to možné, fénujte si vlasy co nejchladnějším vzduchem. Při mytí vlasů se také vyhýbejte příliš horké vodě a raději si vlasy opláchněte vlažnou vodou.