Jsme tu pro vás! Po-Pá 8:00 - 16:00 | Profesionální poradna 810 700 026

Největší vlasové mýty související s péčí o vlasy

Možná jste za svůj život slyšeli už mnoho rad a doporučení týkající se správné péče o vlasy. Dnešní článek vám objasní základní a velmi často skloňované mýty a pověry o vlasech. Zkusíte si tipnout, která z následujících tvrzení jsou pravdivá?

Časté zastřihování urychluje růst vlasů

Prostřihávání a zkracování vlasů nůžkami vlasový růst nijak neurychlí. Ve skutečnosti je rychlost růstu vlasů dána pouze geneticky. Každý z nás máme jinou kvalitu, strukturu a také rozdílnou rychlost růstu. Je tedy možné, že někomu skutečně rostou vlasy rychleji, někomu naopak pomaleji, ale ani v jednom případě na to nemá vliv časté zkracování vlasů. 

Pravdou však je, že pravidelným zastřihováním roztřepených konečků můžete pozorovat, že se vlasy méně lámou a vypadávají. Vlasy proto působí zdravěji, jsou hustší a lesklejší. Může se tedy zdát, že vlasy rostou rychleji, protože se méně lámou.

Po použití kondicionéru jsou vlasy mastné

Kondicionér nanášíme zhruba do 1/3 délek vlasů (výjimkou jsou hloubkové kondicionéry, které se mohou nanášet i ke konečkům, ale vzápětí se vlasy umyjí běžným šamponem). Správně by se měl kondicionér aplikovat pouze na suchá a zničená místa (tzn. především na konečky a poškozené části vlasů). Pokud běžný kondicionér aplikujete i ke kořínkům a spláchnete ho vodou, potom mohou být vlasy skutečně velmi rychle mastné. 

Volba kondicionéru je také klíčová – určité přípravky pro váš typ vlasů mohou být příliš těžké. Nezapomínejte ani na důkladné vymytí kondicionéru z vlasů vlažnou vodou (nikoliv horkou).

Čím více si budu česat vlasy, tím více lesklé a zdravé vlasy budu mít

Možná si vzpomenete na kouzelnou formuli babiček a maminek: „Sto tahů kartáčem denně je pro zdravé vlasy nutností!“ Časté česání a kartáčování způsobí, že kožní maz se na vlasech rozmístí po celé délce a vlasy mohou skutečně na první dojem vypadat lesklejší. Nicméně z dlouhodobého pohledu nadměrné kartáčování vlasům udělá více škody než užitku. Vlivem mechanického poškození a nešetrného česání se vlasová struktura může snadno narušit anebo zlomit. 

Tip: Pokud se důkladného pročesání vlasů nechcete jen tak vzdát, nepodceňujte výběr správného kartáče. Při česání je vhodné postupovat tak, že vlasy nejdříve rozčešete u konečků a postupujete směrem nahoru ke kořínkům. Vlasy v žádném případě netrhejte, vždy s nimi zacházejte šetrně. Nevzdáte se příjemného pocitu a zároveň si neponičíte vlasy.

Časté mytí vlasy ničí a poškozuje

Je pravda, že časté mytí nevhodnou vlasovou kosmetikou je pro vlasy škodlivé, protože nešetrné složení šamponu zbavuje vlasy přirozeného mazu. Na častém mytí šamponem uzpůsobeným pro váš typ vlasů s velmi jemným složením však není nic špatného. 

Frekvence mytí vlasů je závislá na typu vlasů, střihu, počasí a životním stylu. Z toho tedy vyplývá, že vlasy můžete mýt tak často, jak uznáte za vhodné. V případě vyšší frekvence však dejte přednost šetrnému šamponu, který vlasy nebude vysušovat.

Pro vlasy, které jsou dlouhodobě vystavovány nadměrnému zatížení (např. prašné prostředí, plavání v chlorované vodě apod.), jsou speciálně vyvinuty hloubkově čisticí šampony. Tyto šampony (někdy označovány také jako deep cleansing) dokáží z vlasů odstranit veškeré nečistoty (včetně chloru).

Přečtěte si článek s 9 tipy na správné mytí vlasů.

Barva se na mastné vlasy špatně nanáší

Myjete si vlasy těsně před tím, než vkročíte do kadeřnického salonu? Před barvením vlasů je lepší, když jsou vlasy raději mastnější. Proč? Přírodní produkce mazu totiž chrání vlasovou pokožku před nechtěným podrážděním způsobeným barvou na vlasy.

Přirozený mastný film je v tomto případě tedy vítaný a rozhodně není na škodu. Uvádí se také, že barva aplikovaná na mastné vlasy je rovnoměrnější a lépe se nanáší.

Přestože nám jindy suché šampony dokáží usnadnit život, pohltit přebytečný maz a osvěžit účes, před samotným barvením je raději nepoužívejte. Použití suchého šamponu totiž může způsobit, že barva na vlasy v určitých místech nechytne. Kromě toho mohou suché šampony samy o sobě způsobovat nepříjemné svědění hlavy, a to je před barvením vlasů nežádoucí.